Nebude to ľahké, lebo každá nôžka je iná a špecifická, ale pokúsime sa Vám priblížiť, ako vyzerajú jednotlivé typy nôh, aby sa Vám to ľahšie určovalo pri výbere topánok, a aby ste mohli zadať do nášho filtra na e-shope správnu hodnotu. Tam je možnosť vybrať si medzi týmito hodnotami:
- Dominantný palec
- Normálna
- Plutvička
- Širšia
- Užšia
- Vyšší priehlavok
- (a chceme ešte pridať “úzky členok”)
Nôžky najskôr odmeriame
Predtým, ako začnete s výberom, odporúčame poriadne odmerať nôžku (niekedy to môže trvať aj zopár dní, my vieme ???? ale verte nám, raz za 3 mesiace to za tie nervy stojí) a nezabúdajte, že nôžka musí byť zaťažená – dieťa musí stáť. Ako odmerať nôžku? Zjednodušený návod nájdete aj na našej webke v článku Ako správne zmerať detskú nôžku. Podrobnejšie to nájdete vysvetlené napríklad u barefoot poradkyne Šťastné nôžky.
Šírka nôžky – aké sú?
Keď máte odmeranú dĺžku a šírku, treba zistiť, kam sa vlastne nôžka radí – je užšia, či širšia? Ja na výpočet, či je nôžka užšia, normálna, alebo širšia, používam túto tabuľku na stránke vpavucine.blogspot.com. Tam je aj odkaz na rýchly výpočet, že zadáte dĺžku a šírku nôžky, a „vypľuje“ vám výsledok, kam sa nôžka radí. Je to tam ale dosť zle viditeľné, tak to musíte hľadať v piatom riadku vo vete: „Na tomto odkazu si můžete výpočet ověřit.“ Mal by vám fungovať aj skopírovaný preklik u nás.
Obvod členkov a výška priehlavku
Priznám sa, že ja obvod členkov, ani priehlavku nemeriam, keďže to neviem zmerať v topánke a skôr to riešim vizuálne – je nôžka bacuľatá zvrchu? Alebo chudučká? Ak ani-ani, tak bude zrejme normálna. Niekedy to netreba komplikovať a stačí použiť sedliacky rozum. Ak vám ale táto „metóda“ nestačí, múdra Terka zo Šťastné nôžky má pre vás aj návod, ako merať tieto parametre v jej článku.
Čo je to tá plutvička?
V našom filtri nájdete aj typ nôžky – plutvička. Často to aj spomíname v popiskoch produktov. Nuž, ide o nôžku, ktorá má výrazný rozdiel medzi šírkou členkov a prstov – čiže nôžka je vpredu výrazne širšia, ako päta. Nôžka proste pripomína tvarom plutvičku.
Vysoký priehlavok – kde?
A aby to nebolo málo komplikované, nie je vysoký priehlavok, ako vysoký priehlavok ????
Priehlavkom je zvyčajne myslená kosť blízko k členku, opäť si pomôžem skvele spracovaným článkom, a obrázkom z neho od Šťastné nôžky:
Foto: www.stastnenozky.sk
Modrá šípka znázorňuje, kde sa nachádza priehlavok. Veľa detí má však vyššiu časť aj tzv. predpriehlavku – my keď túto časť spomíname, tak hovoríme o časti priehlavku hneď nad prstami, aby ste si to vedeli lepšie predstaviť.
Tu sú ďalšie fotky, kde to pekne vidno:
1. Starší syn Benjamin má celkovo chudú nôžku, ale vyslovene má vyšší priehlavok a tak ho zvyknú topánky tlačiť a musíme vyberať topánky na vyšší priehlavok. Nad prstami má však nôžku nízku. Vidno to na foto ako taký hrboľ.
2. Na druhej fotke je babatkovská nôžka mladšieho syna Jonáša – tam vidíte, že je nôžka bacuľatá už od prštekov, a teda treba dávať pozor na strih topánky hneď od tej časti, aby tam neboli úzke. Ak tam nesedia, topánky sa zle obúvajú, doslova tam neviete strčiť nôžku. Ak sú topánky malé len na priehlavku (vyššie), nôžku do nich dáte väčšinou v pohode, ale nebudete ich vedieť dobre zapnúť, sucháče budú krátke, alebo budú dieťa tlačiť, topánka tam nebude mať vôbec vôľu a viditeľne bude „narvaná“.
Teraz vám ukážem nejaké fotky, aby ste si jednotlivé nôžky vedeli lepšie predstaviť. Za tieto fotky vám veľmi ďakujeme, lebo ste nám ich do tohto článku poslali práve vy.
Ale pozor, vaše deti môžu mať kľudne kombináciu – vyšší priehlavok a dominantný palec, úzka nôžka a pritom vyšší priehlavok…je to úplne normálne. Hlavne sa tým príliš nestresujte, verte, že ak má vaše dietko nejak extrémnu nôžku – širokú, úzku, úzky členok, … tak to veľmi rýchlo zistíte a budete vedieť čo hľadať. Ak topánky prídu a v podstate sedia, ľahko sa obúvajú, nikde nejak neodstávajú, dieťa v nich dobre chodí, super, asi je zbytočné teraz riešiť každý milimeter, aj tak tie topánočky za 3-6 mesiacov vymeníte.
A posledný tip – dajte na dieťa. Ak opakovane určité topánky odmieta a ešte nevie vysvetliť prečo, pošlite ich ďalej, niečo s nimi nebude ok (ak teda nejde o nejaký rozmar, alebo prvé obutie, ale to už viete rozpoznať).
Tak poďme na to – môžete si to dať ako kvíz a prečítať si popisky neskôr
Hneď na začiatok si dáme krásny dominantný palček. Vidíte, že je výrazne dlhší ako ostatné prsty. Zvyšok nôžky ťažko určiť, ale vidím ešte trošk širšie členky.
Toto je mierna plutvička s mierne dominantným palcom a zostupnými prstami, zrejme užšia (ale to zistíme až po odmeraní). Aj takto zhora vidno nizky, alebo normalny priehlavok.
Toto je úplne viditeľná a typická úzka nôžka, ja ich volám „slížik“.
Tu vidíme nôžku s nie veľmi dominantnými palcami, normálnym/širším členkom, priehlavok tu veľmi nevidno. Zrejme pôjde o takú normálnu nôžku.
Tu je nôžka, ktorá nemá dominantný palček, a má mienre vyšší priehlavok bližšie k prstom. Ja to volám túčiková, bacuľatá nôžka zvrchu. Môj odhad je, že keby sme odmerali originál priehlavok (nie nad prstami), tak nebude vysoký.
Úzka nôžka (slížik) s mierne dominantným palcom.
Dominantný palček, nízky priehlavok, normálny až užší členok.
Zrejme celkovo širiša nôžka, určite širšie členky, zostupné prsty
Úzky členok.
Nôžky, kde nie je vôbec dominantný palec, ale druhý a tretí prst sú najdlhšie.
A tu sú klasické plutvičky. Akože jasné, že väčšina nôh je širšia v predu ako v päte. Plutvička je ale vtedy, keď je to výraznejšie.
Verím, že sme trošku pomohli, a že výber topánočiek prestane byť strašiakom, ale príležitosťou pozrieť si pekné kúsky a vybrať tie naj pre vaše deti.
Andrea