Zelený, nie čierny piatok

Milé zákazníčky a zákazníci,

pripravili sme si pre vás niekoľko informácií k téme ZELENÝ, NIE ČIERNY PIATOK.

Chceme vám priblížiť, že aj zodpovedné vyberanie značiek, ktoré predávame v JEŽKO BEŽKO má opodstatnenie. Veríme, že ak zodpovedne pristupujeme k celému procesu výberu, testovania produktov a následnému predaju overeného sortimentu topánok alebo oblečenia, odzrkadlí sa to aj na vašom nákupe. Nakupujete potrebné, 100 % využiteľné topánky, oblečenie alebo doplnky. 

Naše značky kladú vysoký dôraz na použité materiály. Pochádzajú z férových zdrojov, ktoré minimalizujú dopad na našu planétu pri chove zvierat, či pestovaní rastlín. Ich následné spracovanie nie je devastačné pre ekosystém. Ľudia, ktorí vyrábajú dané produkty pracujú vo férových podmienkach atď.

Tieto všetky body, ktoré nám majú priniesť lepšiu budúcnosť sa odrážajú na cene výsledného produktu. V období, kedy zdražuje všetko a niektorých surovín je naozaj nedostatok, predajné ceny stúpli aj v obuvníckom segmente. Skôr ako využijete našu "zelenoštvrtkovú" zodpovednú zľavu, prečítajte si pár riadkov o našich značkách. O tom čo aj vy podporujetesvojim nákupom v mojom sne - v obchode s detskou obuvou. Ten sen sa vďaka vám, verným zákazníkom mení a transformuje každým rokom. Zo srdca vám ďakujem za každý zodpovedný nákup.

Poďte s nami na "ZELENÚ CESTU"


S narastajúcim dopytom po merino vlne kvôli jej skvelým termoregulačným vlastnostiam, vznikol tlak na farmárov na vysokú produkciu tejto vlny. Pri chove oviec sa využíva kontroverzná metóda menom mulesing. Využíva sa ako prevencia pred ochorením flystrike - parazitické larvy múch napádajú kožu ovce. Vo veku 6 až 10 týždňovsa 

jahňatám odstráni koža okolo zadočku. Odstránením kože/vlny je tak oveľa menšia pravdepodobnosť napadnutia larvamia následným úhynom zvierat. Predtým sa mulesing robil úplne bez umŕtvenia. Čo bolo traumatizujúce pre zvieratá. Tlakom spotrebiteľov boli farmári nútení používať aspoň analgetiká. V lepších prípadoch od tejto metódy úplne upustili. Všetky produkty od našich dánskych značiek Mikk-Linea The New používajú len mulesing-free vlnu.

 

 

Označenie eko-Tex® Standard 100 je jedným z najznámejších na svete. Ide o úplný štandard dnešnej doby. Označenie znamená, že každá súčasť oblečenia alebo textílie bola testovaná na prítomnosť škodlivých látok. Výrobok je vďaka tomu bezpečný pre ľudské zdravie. Testyvykonávajú nezávislé partnerské inštitúty Oeko-Tex® Standard 100 na základe rozsiahleho katalógu kritérií. Pri teste berú do úvahy rad látok, ktoré môžu byť škodlivé pre ľudské zdravie. V mnohých prípadoch dokonca limity pre Oeko-Tex® Standard 100 presahujú národné i medzinárodné požiadavky. Katalóg kritérií pre Oeko-Tex® Standard 100 je aktualizovaný aspoň raz za rok. Pravidelne je tiež rozširovaný o nové vedecké poznatky alebo zákonné požiadavky. Certifikát sa výrobcom vydáva na jeden rok. Ako zákazník vďaka tomu máte istotu, že značka nemôže poľaviť v dodržiavaní prísnych požiadaviek.

 organic cotton

 

Označenie BIO alebo aj organická bavlna - zaručuje, že pri pestovaní neboli použíté žiadne toxické látky, pesticídy, herbicídy a podobne. Tak je textília šetrná nielen k pokožke, ale aj životnému prostrediu. Certifikát zaručuje aj to, že ľudia, ktorí pracovali na pestovaní, spracovaní bavlny a následnej výrobe oblečenia, neboli vykorisťovaní, ale pracovali vo vhodných podmienkach za primeranú mzdu. Pestovanie biobavlny rieši aj problém so spotrebou vody, čo potvrdzuje prieskum asociácie Soil Association, podľa ktorej sa počas jej pestovania využíva o 91 % menej vody. Poľnohospodári sa v tomto prípade nespoliehajú na lokálne zdroje pitnej či úžitkovej vody, ale z väčšiny zavlažujú svoje plodiny dažďovou vodou, ktorú následne nechávajú opätovne spracovávať v čističke odpadových vôd. Zodpovedný prístup sa uplatňuje aj pri zbere bavlny, ktorý je vykonávaný iba ručne a pôda tak zbytočne netrpí.

Bavlna, ktorá má certifikát GOTS, sa pestuje ekologicky. To znamená, že pri pestovaní sa udržuje nízka spotreba vody, nepoužívajú sa pesticídy, fungicídne prípravky, hnojivá ani žiadne látky, ktoré škodia životnému prostrediu. Certifikačné organizácie tretích strán si overujú, či ekologickí pestovatelia používajú iba metódy a materiály povolené v ekologickej výrobe. Certifikát GOTS je zárukou dodržiavania sociálnych štandardov v priebehu celého produkčného reťazca - slobodná voľba zamestnať sa, zabezpečená minimálna mzda, bezpečnosť a čistota na pracovisku, zákaz detskej a nútenej práce, zákaz hrubého a nehumánneho zaobchádzania s ľuďmi. V našej ponuke sa týmto certifikátom pýši oblečenie Kristína Tormová

 

Ekologická impregnácia BIONIC FINISH ECO je ekologicky šetrnácertifikovaná technológia pre vrchnú úpravu oblečenia. Neobsahuje fluorocarbon, je vysoko vodoodpudivá, odpudzuje nečistoty, je priedušná, uchováva funkčné vlastnosti tkanín, tak ako ich nový vzhľad, oblečenie je možné umývať, lepšie odoláva zhoršenýmpoveternostným podmienkam. Tak je šetrná k ľuďom, aj prírode. Túto technológiu impregnácie oblečenia používa naša obľúbená značka Mikk-line

 

Mezinárodná certifikácia B Corporation alebo B Corp je vydávaná neziskovou organizáciou B Lab. „B“ znamená „Benefit“ alebo výhoda. Certifikácia označuje transparentne sociálne a environmentálne zodpovedné spoločnosti. Udeluje se iba spoločnostiam, nie produktom. Spoločnosti sú hodnotené podľa miery vplyvu, ktorý svojím podnikanímspôsobujú. Hodnotenie spoločnosti prebieha vo vzťahu k životnému prostrediu, zamestnancom, zákazníkom, dodávateľom alebo komunitám. Na získanie a udržanie certifikácie musia jednotlivé spoločnosti získať minimálny počet bodov v online hodnotení „sociálnej a environmentálnej výkonnosti“. Tento certifikát vlastní len málo značiek, u nás z ponuky je hrdým držiteľom značka Camper.

 

 

Spracovanie kože vyžaduje v rôznych procesoch aj rôzne chemikálie na jej úpravu. Jednou z chemikálií, ktorá je obzvlášť nebezpečná pre naše zdravie a životné prostredie je chróm. Produkty označené Chrome-free leather nám potvrdzuje spracovanie kože bez použitia chrómových činidiel. Tieto činidlá sa vedia počas nosenia uvoľniť a to prirodzeným potením našej pokožky. Takto uvoľnená látka predstavuje zdravotné riziko. V slovenskom preklade "koža bez chrómu"  nám teda potvrdzuje kvalitu spracovanej kože bez použitia chrómového činidla.

U nás takto spracovanú kožu používajú pri výrobe topánok značky ako Froddo, Bundgaard, ale aj Ellarte a ďalšie. 

 

ZELENÝ, NIE ČIERNY PIATOK.
podporte zodpovedných predajcov, nakupovať sa dá aj s rozumom.

Dúfame, že sa vám tento náučný článok páči. Je ľahké dávať megalomanské zľavy na produkty, ktoré nereflektujú dnešnú dobu a stav našej planéty. Viem, že nás ako spotrebiteľov čaká dlhá cesta k zodpovednej výrobe aj nákupom skrz všetky odvetvia. Veríme, že chápete prečo u nás zľavy s ciframi 80, 70 alebo 60 percent nenájdete. A tak isto veríme, že pokiaľ aj zľavu na tovar, ktorý predávame poskytneme, nakúpite radi, ale zodpovedne.

 Ďakujeme, že bežkáte s nami. 

Text a grafiku nám pripravila Danka Balúchová