Tipy na letnú topánkovú výbavu pre deti

Tipy na letnú topánkovú výbavu pre deti

Dali sme dokopy zopár tipov na letnú topánkovú výbavu, ako správne kúpiť topánky na leto, či  prežiť dovolenku tak, aby ste nevláčili celý botník.

 • Sandálky – myslím, že na toto nezabúda žiaden rodič J Ich výber je však náročnejší, ako by sme si mysleli. Aký typ kúpiť? S otvorenou, alebo radšej prekrytou špicou? Športové, alebo „slušné“?
 • Pre menšie deti vo všeobecnosti odporúčame na bežné nosenie sandálky radšej s prekrytou špicou. Ich chôdza ešte nie je úplne istá, a preto každé zakopnutie môže byť pre pršteky bolestivejšie, ako trošku spotená nôžka.
 • Výber závisí aj od Vášho životného štýlu. Ak trávite väčšinu času v meste, postačíte si s koženými sandálkami. Ak však leto trávite intenzívne na výletoch, pri mori, v prírode, a pod., určite investujte radšej do kvalitných športových sandál, ideálne takých, ktoré znesú aj vodu, prípadne aj pranie v práčke.
 • Topánky do vody – neoprénové, alebo gumené? Tiež to záleží od Vašich plánov a Vášho dieťaťa. Idete na kamenistú, alebo pieskovú pláž? Do Chorvátska na kamienky sa klasické uzavreté neoprénové topánky odporúčajú, ale na pieskovej pláži si vystačíte aj s rovnakými gumenými šľapkami alebo sandálkami, ktoré beriete aj k bazénu a pod. Ich výhodou je jednoduché obúvanie, ako aj vlastnosti – sú veľmi ľahučké, príjemné na nohe a deti ich obľubujú. Takéto topánky však nie sú veľmi stabilné do terénu a môže dôjsť k podvrtnutiu členku, a preto ich nenechajte dieťa nosiť celé leto na všetky príležitosti.
 • Gumáky – veľa rodičov k nám chodí v tomto období nakupovať gumáky. Ideálne by bolo, keby Vám tie z jari vydržali celé leto, a na jeseň by ste kúpili nové. Rýchlosť rastu detských nôh sa však odhadnúť nedá, a preto často rodičia musia kúpiť aj nové gumáčiky. Podľa nás nepatria k povinnej letnej výbave, pretože upršaných dní býva cez leto menej, na druhej strane však deti milujú čvachtanie sa v mlákach. Cez leto, keď je teplejšie, im to doprajeme častejšie, keďže sa nebojíme prechladnutia.
 • Plátenky – ideálnym kompromisom medzi sandálkami a zatvorenou topánkou sú vdušné plátenky, ktoré ale nôžku pri zhoršenom počasí chránia a určite patria do základnej letnej výbavy dieťaťa.
 • Tenisky – či už celokožené, alebo priedušnejšie, asi sa ich kúpe nevyhnete. Nie každý deň v letnom období je úplné teplo, taktiež v týchto mesiacoch trávite s deťmi viac času vonku aj večer. Investujte však ale do jedných poriadnych – buď tenisiek, alebo pohodlných pláteniek, ktoré naimpregnujete a zvládnu aj prípadné pobehnutie v daždi, alebo po ňom. Takto nebudete musieť všade vláčiť gumáky, ktoré zaberajú príliš veľa miesta.
 • Espadrillky – väčšie slečny už rady podliehajú módnym trendom a na leto sú v posledných rokoch zaslúženou jednotkou práve espadrillky. Nestoja veľa, sú ľahučké, štýlové, ale strihovo sedia skôr na užšie nôžky. Ak by ste ich kúpili príliš veľké, mohli by padať z nôh, preto radšej nekupujte príliš veľké.
 • Čo balíme na dovolenku my?

  Keďže je našou destináciou Chorvátsko, určite berieme uzatvorené topánky do vody. Okrem nich aj športové sandálky na bežné nosenie a tenisky, ktoré naimpregnujeme, v prípade dažďa. A to je všetko.

  Krásne leto všetkým prajeme!