Ako správne zmerať detskú nôžku

Meranie detských nôh je veda, to sa asi zhodneme. Je to ale veľmi potrebné, pretože detské nôžky sa neustále menia a rastú. Preto je správne zmeranie základom výberu správnych topánok. Meranie detských nôh však niekedy pripadá ako boj s 3-hlavým drakom. Existujú však rôzne spôsoby a finty, ako to zvládnuť.

1. Meranie obkreslením na papier

Pri meraní obkreslením na papier máte dve možnosti

  • Postavte dieťa do stredu papiera tak, aby celá váha spočívala na nohe, ak treba, napravte prsty, aby neboli zohnuté, a kolmo na papier, úzkou fixkou alebo ceruzkou či perom, obkreslite obe nohy. Spojte a odmerajte potom najvzdialenejšie časti nohy po dĺžke aj po šírke.
  • Uložte papier k stene, dieťa postavte tak, aby sa pätami o stenu opieralo, a buď nohu obkreslite, alebo zaznačte koniec palca a najširšie časti nohy značkami. Koniec papiera a značku konca palca, ako aj body šírky nohy spojte čiarou a údaje zmerajte.

U malých detí sa však môže zdať správne odmeranie ako mission impossible  Nezúfajte, dieťatko do ničoho nenúťte a skúste využiť čas, kedy sa sústredí na niečo iné a zaznamenajte rýchlymi značkami koniec päty, koniec palca a najširšie časti nôžky. Dajte napríklad papier na parapetu, postavte naň dieťa a spolu sledujte napr. smetiarske auto, či okoloidúcich psíkov. Keď je dieťa zaujaté, rýchlo urobte značky a neskôr ich zmerajte. Ak si nie ste meraním istí, radšej ho zopakujte.

2. Meranie pomocou nášho meradla

Pre jednoduchšie meranie detských nožičiek sme pre Vás vytvorili nástroj, ktorý si jednoducho vytlačíte a použijete. Ide o meradlo (na stiahnutie dole), na ktoré položíte detskú nohu a zaznamenáte dĺžku. Keďže je pravítko priamo jeho súčasťou, rovno viete odčítať dĺžku nôžky. Toto meradlo je vhodné pre kľudnejšie, alebo staršie deti, ktorým meranie nevadí, pretože je dôležité napasovať pätu priamo na čiaru.

3. Meranie špeciálnym meradlom

Na trhu je dostať niekoľko druhov meradiel nôh. Väčšinou ide o plastový nástroj, do ktorého sa vloží nôžka, priblížením meracích plôch k nohe sa nôžka zafixuje a odmeria. Po vybratí nohy treba už len odčítať výsledok.

Tipy:

  • Meradlo12 môžete použiť jednak na meranie dĺžky nohy, ale aj vnútornej dĺžky topánok. Dokonca Vám automaticky pripočíta aj nadmerok 12 mm. Tak vždy viete zistiť, či je topánka pre Vaše dieťa vhodná.
  • Pozor! Nikdy nemerajte detskú nôžku odtlačkom farby, či vody na pijavý papier. Takto môžete dostať výsledok až o 1 cm menší, ako je reálna dĺžka a šírka nohy.
  • Nezabúdajte však aj na správne ponožky! Na prvý pohľad sa to nezdá, ale nesprávna veľkosť ponožiek môže negatívne vplývať na držanie nôžky, môže dochádzať k stláčaniu prstov dokopy, a tým aj k ich zlému rozmiestneniu pri chôdzi, či iným problémom ako zarastanie nechtov. Dbajte aj na správny materiál ponožiek – nadarmo kúpite kvalitné kožené topánky, keď nôžka v umelej ponožke aj tak nemôže dýchať.
  • Osvedčilo sa nám, aby sa pre výber zimných topánok odmerala aj obutá v hrubých ponožkách, či pančuchách, ak ich dieťaťu obliekate. Takto zababušená nožka môže byť o dosť dlhšia a širšia, a preto by pri meraní bosej nohy mohla byť obuv aj s odporúčaným nadmerkom rýchlo malá a nevhodná.