Aké topánky na prvé kroky?

V súčasnosti je možné v obchodoch nájsť široký sortiment detských topánok, čo síce rozširuje možnosti, ale rodičia sa v tom často strácajú. Jedni tvrdia, že už od prvých krokov by mala byť nôžka spevnená v ortopedickej obuvi, ďalší zas nedajú dopustiť na „slobodu“ v barefoot topánočkách. Iní zas preferujú štýlové kúsky známych značiek.

Dieťatku, ktoré ešte nechodí, stačí zabezpečiť pohodlie, teplo a sucho. Stačia im preto ponožky, capačky, či mäkkučké čižmičkové návleky v zime.  Ak chcete doplniť outfit detí do kočíka či nosiča aj topánkami, dbajte na to, aby boli mäkké a neobmedzovali pohyb bábätka. Ono sa predsa všetkými silami snaží napredovať a robiť pokroky vo vývoji, aby čoskoro mohlo behať okolo Vás. Dobrým nápadom sú aj protišmykové ponožky, ktoré dávajú oporu pri plazení, štvornožkovaní a neskôr stavaní sa.

Pri výber naozajstnej obuvi na prvé kroky je potom na Vás, akým smerom sa vyberiete. Viac o jednotlivých typoch obuvi sa dozviete v našom článku Ako vybrať topánky pre deti.

Či už pôjde o topánočky klasické, barefoot, alebo ortopedické, majte na zreteli, že detská nôžka sa vyvíja a potrebuje pri chôdzi pracovať, trénovať svaly a udržiavať rovnováhu celého tela. Doprajte preto deťom dostatok miesta v topánke, nielen v dĺžke, ale aj v šírke. Našťastie v súčasnosti už nie je problém zohnať topánky vhodné aj pre širšie, bucľatejšie nôžky.

Základom správneho výberu topánok pre deti je správne odmeranie detskej nôžky. Návod, ako na to, nájdete v článku Ako správne zmerať detskú nôžku. Až s týmto údajom môžete zodpovedne povedať, že vyberáte naozaj tú správnu obuv. Ďalším krokom je dieťaťu topánočky aj vyskúšať, kedy sa práve môže odhaliť prípadná nevhodnosť topánky na typ nôžky (vysoký priehlavok, úzke členky, dominantný palec, …).

Ak si nie ste istí, radi Vám v našej predajni poradíme a pomôžeme aj s odmeraním!