Ako merať s meradlom Plus12?

MERADLO "PLUS12"

Všetci chceme pre našich drobcov to najlepšie a výnimkou nie je ani dobre padnúca obuv.

Jedným z najväčších strašiakov je aj výber správnej veľkosti topánky pre naše deti, aby mala nožička dostatočný priestor na pohyb a zároveň aj na rast.

Samozrejme, najjednoduchšie je prísť k nám do showroomu, kde vám naše kolegyne ochotne so všetkým poradia, no chápeme, že niekedy nie je možné. Naše deti nie vždy spolupracujú a vyskúšať im niekoľko veľkostí topánok vie byť veľmi vyčerpávajúce pre nich ale aj pre nás ako rodičov. Niekedy teda viac pre nás ako pre nich, že áno :). A keď to nejde rodičom, je veľmi malá pravdepodobnosť, že to nechajú spraviť cudziu osobu v obchode. 

Našim deťom rastú nohy rýchlo a veľa z nás by uvítalo doma pomôcku na zmeranie nôh, aby sme si uľahčili výber či už v obchode, alebo e-shope. 

Preto máme v ponuke Ježka Bežka MERADLO PLUS12, ktoré nám to všetko uľahčí.

DSC_0448

Meradlo má viacero výhod.

Jednou z najväčších je, že ním prakticky kdekoľvek zmeriate vnútornú dĺžku topánky, ale aj dĺžku nohy. Takto viete, že topánky, ktoré svojmu  drobcovi kupujete sú  vhodné pre jeho nožičku. Je tu samozrejme viac faktorov, ktoré ovplyvňujú vhodnosť topánky, ale čo sa týka dĺžky chodidla a vnútornej dĺžky topánky, meradlo je perfektným pomocníkom.

Ako s Plus12 merať?

Základná chyba, ktorú robíme je nevedomosť, že je rozdiel medzi meraním topánky a nohy. Píšem v množnom čísle, lebo som nebola žiadnou výnimkou. Sama som pred pár rokmi nevedela, že tieto merania sú rozdielne a že od toho skutočne závisí vhodný výber veľkosti topánky.

DSC_0430

Na meranie nožičky týmto meradlom je potrebné si zvyknúť.

Prvým krokom je položiť nožičku v stoji na meradlo, aby sa päta dotýkala zadnej časti meradla a palec bude na červenej časti meradla na tzv. šípke. Najlepšie je, ak je nôžka rovnomerne zaťažená, čiže dieťa má nohy v jednej rovine, mierne rozkročené, a stojí rovnomerne na oboch nohách. 

DSC_0441

Červenú časť pritlačíme zarovno špičky palca (resp. najdlhšieho prsta na nohe). Na zadnej strane je vidieť meranie uvedené v mm. Tam uvidíme dĺžku nožičky nášho dieťatka s nadmerkom. 

DSC_0434

 

Ako určiť presný rozmer nôh

Meradlo pri meraní pridáva 1,2cm k reálnemu rozmeru nožičky, čomu hovoríme nadmerok. Tie extra milimetre pridáva samotná konštrukcia meradla - vidíte to vzadu za pätou - hrúbka plastu plus malý stojačik, ako aj vpredu v červenej časti hrúbka plastu. 

Laicky povedané, je to priestor v topánke, ktorý dieťa potrebuje, aby mala nožička dosť miesta na pohyb a rast. Toto platí pri väčších deťoch, pri menších sa odporúča nadmerok 0,7-1 cm, pri sandálkach aj menej.  

VŽDY PAMÄTAJTE, že ak teda nameriate dĺžku nohy hoc aj 20 cm, skutočná dĺžka nožičky je 18,8 cm. Ak meradlo pri meraní nohy ukáže 15,5 cm, skutočný rozmer nohy je 14,3 cm. 

Meranie vnútra topánky

Pri meraní topánky meradlom je to ale inak, tam nám meradlo ukazuje skutočnú vnútornú dĺžku, netreba nič odpočítať. Čiže ak nameriate 20 cm, je to reálna vnútorná dĺžka topánky.

Vnútornú dĺžku topánky zmeriame jednoducho tak, že meradlo vložíme do topánky. Pritlačíme jeho zadnú časť  o zadnú časť topánky a vysunieme tak, že červená časť sa bude dotýkať špičky topánky. Na zadnej strane vidíme reálnu dĺžku topánky.

Teória hovorí, že obe dĺžky pri výbere topánočiek by mali byť rovnaké, a vtedy sú vhodné pre vaše dieťa. Všetci ale dobre vieme, že každé dieťa je iné. Niektoré začne napríklad chodiť skôr, iné neskôr a nie je to inak ani pri chôdzi v topánočkách s nadmerkom. Nie všetkým detičkám to vyhovuje, najmenší nadmerok by však malo dieťa mať v topánke cca pol centimetra, pretože toľko potrebuje nôžka na prácu a možnosť voľného pohybu pri chôdzi.

Dieťa pozorujte, a v správnych topánkach je chôdza podobná tej naboso. Veľký nadmerok môže obmedzovať správny rozvoj, naučiť dieťa nesprávnym návykom a kladeniu nôh. Najlepšie je, ak sa pri výbere budete riadiť aj svojim dieťatkom a svojou intuíciou. No meradlo vám vie byt´skutočne obrovským pomocníkom. 

Verím, že tento článok vám pomohol sa zorientovať pri meraní nožičiek a výber správnej veľkosti už nebude žiaden problém.

Plnú verziu meradla Plus12 kúpite tu: https://www.jezkobezko.sk/meradlo-plus12/

Papierovú, jednorázovú verziu kúpite tu: https://www.jezkobezko.sk/meradlo-plus12-fit/

Andrea za tím Ježko Bežko