Ako vybrať topánky pre deti?

Každý rodič si po narodení dieťaťa kladie rovnakú otázku – ako vybrať správne topánky pre deti? Detská nôžka rastie veľmi rýchlo, a preto je pri menších deťoch potrebné nôžku zmerať a prehodnotiť kúpu nových, väčších topánok. Keďže deti trávia celé dni behaním a hraním, výber správnych topánok je dôležitý. Nôžky ich predsa budú nosiť celý život a chceme, aby sa správne vyvíjali a boli zdravé po celý život.

 

Každý rodič si po narodení dieťaťa kladie rovnakú otázku – ako vybrať správne topánky pre deti? Detská nôžka rastie veľmi rýchlo, a preto je pri menších deťoch potrebné nôžku zmerať a prehodnotiť kúpu nových, väčších topánok. Keďže deti trávia celé dni behaním a hraním, výber správnych topánok je dôležitý. Nôžky ich predsa budú nosiť celý život a chceme, aby sa správne vyvíjali a boli zdravé po celý život.

Ako teda kupovať topánky pre deti tak, aby to nezruinovalo rodinný rozpočet, a pritom sme urobili všetko pre ich zdravie?

Momentálne je na trhu výber z troch smerov obúvania detí:

 Klasické – sú to štandardné, osvedčené strihy a značky topánok, často v kvalitnom koženom prevedení, so stielkou, ktorá môže aj nemusí podporovať klenbu. Päta býva spevnená. Podrážka môže byť pevná, alebo aj ohybná.

 Barefoot – ide otzv. bosé obúvanie. Topánočky sú navrhnuté a ušité tak, aby na jednej strane nôžky chránili (často vyzerajú ako klasické topánky), avšak simulovali chôdzu naboso. Mali by spĺňať základné požiadavky ako tenká, ohybná podrážka, minimálny výškový rozdiel medzi špičkou a pätou (čiže žiadne opätky a podpätky), dostatočná šírka pre prsty a teda správny tvar špičky, dostatočné miesto pre prsty a ich pohyb počas chôdze, rovná stielka bez podpory klenby.

V rámci tejto kategórie sa často vyskytuje aj pojem Barefoot alternatíva. Ide zväčsa o topánočky, ktoré nespĺňajú úplne všetky kritériá, najčastejšie je podrážka mierne hrubšia (ale stále ohybná), alebo je päta spevnená. Prípadne je úplne mierne načrtnutá podpora klenby, tá však musí byť mäkká, alebo špička nie je vhodná pre dominantné palce, čiže je špička trošku zaguľatená. Vtedy topánky nie sú úplne barefoot, ale sa im hovorí barefoot alternatíva.

 Ortopedické (zdravotné) – deťom, ktoré trpia nejakou chorobou pohybového aparátu, či nesprávnym vývinom nôh sa na základe odporúčania lekára predpisujú ortopedické topánky, často vyrábané na mieru.

Ktorý z týchto smerov je správny?

Ťažko povedať. Časť ortopédov odporúča už od prvých krôčkov klasické, dokonca aj ortopedické topánky, časť, zatiaľ hlavne v zahraničí, práve barefoot topánky. Častý je aj názor, že na tvrdých povrchoch treba dať pevné, klasické topánky a v prírode zas barefoot.

My si myslíme, že správna odpoveď neexistuje a radi by sme poskytli možnosť rodičom „ohmatať“, a deťom vyskúšať klasické, aj barefoot topánočky a tak sa rozhodnúť, čo sa im zdá pre zdravie ich detí najvhodnejšie.

Výber topánok pre deti v jednoduchých krokoch:

 Správne meranie detskej nožičky je polovicou úspechu správneho výberu detskej obuvi.

 K skutočnej dĺžke detského chodidla pripočítajte tzv. nadmerok – predstavuje voľné miesto, ktoré musí zostať medzi najdlhším prštekom a topánkou. Malo by ísť o 1 – 1,5 cm v závislosti od veku dieťaťa a druhu obuvi (sandále znesú menší nadmerok, pričom čižmy väčší kvôli častému zatepleniu topánok, ale aj vrstvám ponožiek a pančúch). Nadmerok slúži na to, aby mala detská noha dostatok miesta na pohyb počas chôdze, aby sa pršteky mohli správne rozvinúť a plniť svoju úlohu počas chôdze. Dostatočným nadmerkom sa predchádza aj bolestivým problémom s poškodzovaním nôh – oderom, otlakom a zarastaním nechtov. Taktiež nadmerok poskytuje miesto, kam bude nôžka rásť, kým kúpite ďalšie topánky.

 Dbajte aj na správnu šírku. Ak kúpite topánky užšie, ako je nôžka Vášho dieťaťa, dôjde k jej stláčaniu, deformácii a nesprávnej chôdzi.

Tip: Ak neviete odmerať šírku nôžky a je to možné, vyberte vložku z topánky ktorú dieťa skúša, a nechajte ho postaviť sa na ňu. Ihneď zistíte, či je nôžka širšia ako vnútro topánky. Nie je to síce stopercentné, lebo vnútro topánky býva často väčšie ako samotná vložka, ale ak nie je iná možnosť, poslúži aj táto metóda.

Vyberte typ a značku detských topánok, ktorá sa Vám pozdáva. Každý výrobca má iné číslovanie, zistite si preto vnútornú dĺžku a šírku vybraných topánok a porovnajte ju s Vami nameranými údajmi.

PRÍKLAD:
Dieťa má nôžku dlhú 12 cm. Pripočítame nadmerok cca 1 cm. Potrebujeme preto topánku, ktorá má vnútornú dĺžku (označovaná aj skratkou VD) maximálne 13 – 13,2 cm. Pri šírke stačí, aby bola topánočka na každej strane aspoň o pár milimetrov širšia ako nôžka dieťaťa.