Rok je za nami – ide to aj “zelenšie”!

Aj firma sa môže správať zodpovedne voči životnému prostrediu

tortička s 1 sviečkou

Spoločenská zodpovednosť

Od začiatku plánovania nášho obchodíku sme si uvedomovali, že nielen ako jednotlivci, ale aj ako firma máme spoločenskú zodpovednosťvo veľa oblastiach – férový prístup k zákazníkom, ochrana životného prostredia, starostlivosť o zamestnancov, či spolupráca s miestnou komunitou.

Rozmýšľali sme, ako znížiť našu ekologickú stopu? Napadlo nám, že za topánky, ktoré predáme, pošleme iné, obnosené, na recykláciu. Bohužiaľ, toto sa nekonalo. Nenašli sme totiž žiadnu firmu, ktorá by pre obnosené topánky našla využitie, či ich dokázala zrecyklovať.

Potom nám však napadlo ešte niečo lepšie.

Z vlastných skúseností vieme, že deti často nestihnú topánočky vynosiť, alebo ich jednoducho nezničia, ale už nie sú vhodné na posunutie ďalej, či predaj. Alebo jednoducho veľa rodičov používanie obnosených topánok nepodporuje.

Bohužiaľ však existuje veľa detí a rodín, ktoré sa ocitnú v zložitej životnej situácii a sú odkázaní na pomoc iných. Tak sme od začiatku vyzbierali cca 1000 párov detských topánok, ktoré putovali do komunitných centier organizácie Človek v ohrození.


Zelené riešenia jednoducho – nie je to veda

Uvedomujeme si aj to, že naše deti nepotrebujú len zdravé nôžky a nové topánky, ale aj zdravú planétu, na ktorej budú celý život žiť, ako aj ďalšie generácie.

Rozhodli sme sa preto, že:

–     vo firme používáme len 100 % recyklovaný papier, tlačíme naň aj všetky propagačné materiály,

–     používame úsporné LED svietidlá,

–     v predajni sme použili prevažne drevo namiesto plastových náhrad,

–     odpad minimalizujeme a separujeme na recykláciu,

–     na čistenie predajne používame ekologické prostriedky.

Naším cieľom nebol Zero Waste, ale racionálne pristupovanie k zdrojom, úplné vylúčenie plastov a používanie čo najšetrnejších materiálov.

Chceme ísť príkladom aj ďalším prevádzkam a ukázať im, že je to jednoduché a cenovo porovnateľné, rozdiel je len vo vedomom výbere a preferovaní šetrných produktov tzv. Green procurement.

ekologicke balenie jezko bezkoRok v číslach

Za rok prevádzky sme spotrebovali:

 • cca 3000 papierových tašiek (dodávateľ Signet Plus s.r.o., Senec, podiel recyklovaného papiera minimálne 70 %)
 • 33 balíkov recyklovaného kancelárskeho papiera (dodávateľ Office Depot, 80g/500 ks v balíku, papier 100 % recyklovaný, Certifikácia: EU Ecolabel, Blue Angel)
 • Okrem toho sme použivali Recyklovane post-it papieriky, eko lepidla, noznice z recyklovaného plastu, plastove obaly z recyklovaného plastu, eko zvýrazňovač
 • Papierove lepiace pasky bez PVC, recyklovateľné
 • Vyplnovy papier Fillpak– 100 % recyklovany, nebieleny (dodávateľ oboch Rajapack)
 • Prírodný jutový špagát
 • Za 3 mesiace od spustenia e-shopu sme teda ušetrili cca 1200 plastových kuriérskych vreciek, ak bude trend predaja len pokračovať, za rok takto ušetríme cca 5000 kusov týchto plastových vriec.
 • V spoločnosti Typocondáváme tlačiť naše promo materiály na 100 % recyklovaný, nebielený 300 g papier Camel, za rok sme spotrebovali cca 80 kg papiera.

 

Na toto všetko by v štandardnej firme bol zrejme použitý papier z primárnych zdrojov,  a igelitky a kuriérske sáčky z plastu.

Spolu s Vami sme tak za prvý rok ušetrili:

CELKOVO SME TEDA USETRILI CCA 80 KG PLASTU A 160 KG PAPIERA!

Ceny kvalitného recyklovaného papiera a produktov z neho sa nelíšia od bežného, nerecyklovaného papiera a ponuka je už momentálne dostatočná, nemali sme problém zohnať firmy na spoluprácu.

Za balenie balíčkov pre e-shop reálne prerábame, pretože kuriérske plastové sáčky sú zadarmo, a keďže ich nechceme, musíme za materiál platiť.

A na záver pre zaujímavosť:

 • Z 1 dospelého stromu sa vyrobí cca 80 tisíc papierových A4 listov
 • 1 takýto strom denne uvoľní za deň až 7000 litrov kyslíku, ktorý pokryje dennú spotřebu 50 ľuďom
 • 1 tona vytriedeného papieru zachráni 17 dospelých stromov
 • Triedený papier sa dá 5-8x recyklovať a následne kompostovať
 • Recykláciou oproti výrobe z prírodných zdrojov šetríme energiu – pri papieri až 70 % a produkcia skleníkových plynov je 4-5krát nižšia.

Ak sa nám podarilo zachrániť čo i len jeden strom, stálo to za to.